Charles University Protestant Theological Faculty

Charles University Protestant Theological Faculty

Charles University Protestant Theological Faculty

Введення

Протестантський теологічний факультет (спочатку відомий як Гус Чехословацький протестантський теологічний факультет ) був заснований у Празі 28 квітня 1919 р. До Першої світової війни існувало багато обмежень щодо протестантів у Чехії (які були частиною католицької Австрії на час) і кандидати в міністерства повинні були поїхати до Відня на навчання. Зі створенням нової Чехословацької держави після війни прийшла повна свобода віросповідання.

Реформаторські та лютеранські протестанти об’єдналися, щоб сформувати євангельську церкву чеських братів, і однією з перших її дій було створення факультету протестантської теології для навчання студентів теології та представників інших церков. У перший рік свого існування на факультеті навчалося 14 студентів, але незабаром це число зросло до 78 у 1923 році та 160 у 1929 році. Жінки почали навчатися на факультеті у 1922 році; їхня кількість значно зросла після того, як Синод євангельської церкви чеських братів у 1953 р. прийняв рішення про висвячення жінок на служіння. Друга світова війна закінчилася. У 1949-50 рр. Навчалося 230 студентів.

У 1950 р. Комуністична держава вирішила поділити факультет на дві школи: Богословський факультет Гуса для студентів чехословацької гуситської церкви та протестантський теологічний факультет Коменського для студентів євангельської церкви чеських братів та менших церков. За часів комуністів факультет Коменського зазнав багатьох труднощів, і кількість студентів скоротилася до 100. Протягом більшої частини 1950 -х та 1960 -х років деканом був провідний чеський протестантський богослов Йозеф Лукл Хромадка. Після падіння комуністичного режиму в 1989 році перед факультетом Коменського відкрилися нові можливості. Кількість студентів різко зросла. У 1990 році факультет Коменського був включений до Карлового університету і перейменований на протестантський теологічний факультет. У 1995 році він переїхав у більші приміщення на теперішньому місці. У 2007-2008 роках на факультеті навчалося близько 500 студентів та близько 25 викладачів.

Печатка факультету та її символ

Думай - Дій - Говори: Теологія як сіль

Деякі роздуми про емблему факультету

Павло Філіпі

Коли в 1919 році був створений Празький протестантський теологічний факультет, перед його засновниками стояло одне маленьке завдання, крім багатьох інших: як символічно представити традиції, на яких вони будували, та цілі, на які вони прагнули. Тому вони розробили нову емблему, яка і сьогодні використовується як печатка факультету.

Як слід розуміти його символіку?

У центрі круглої конструкції ми бачимо чашу. Це досить чітко символізує зв'язок зі спадщиною чеської Реформації, особливо з гуситською Реформацією, яка знову запровадила прийняття чаші мирянами на урочистостях вечері Господньої. У 1417 р. Весь теологічний факультет Празького університету закликав до спілкування в обох видах, ставши на бік революції і тим самим ризикуючи своїм існуванням: протягом року Констанційська рада відкликала ліцензію на викладання. Вибираючи цей символ, новий факультет продемонстрував, що він прихильний до чаші (з усіма можливими наслідками) так само, як гусити, і що він відкидає будь -який вид клерикалізму, включаючи теологічний клерикалізм.

У верхній половині круглого дизайну ми можемо прочитати латинські слова: SAPERE, AGERE, LOQUI, що в перекладі з англійської означає: думати, діяти, говорити. Історичне походження цього девізу сходить до Яна Амоса Коменського (Коменського), останнього єпископа старої єдності братів. Вибір цих термінів та спосіб їх зв’язку можна зрозуміти без додаткових пояснень. Теологія, яку хоче розвивати новий факультет, має бути науковою і вимагати суворої інтелектуальної дисципліни; воно повинно бути практичним, вести до дій; і, нарешті, воно повинно ґрунтуватися на діалозі, відкидаючи всі інші засоби виявлення істини, окрім Слова. Порядок розташування термінів, мабуть, дивує, коли «говорити» на третьому місці, що є кульмінацією девізу. Але цей сюрприз зникає, коли ми згадуємо величезне значення, яке чеська Реформація надавала свободі слова Божого. Вільне проголошення визвольного Слова саме по собі є «найвільнішим діянням» (actus liberimus omnium) і здатне звільнити християнство з вавилонського полону. Знову і знову, навіть у часи найбільшого утиску, чеські протестантські християни відчували той факт, що «Боже Слово не прикуте» (2 Тим. 2: 9), і навпаки, це створює простір для вільної слова навколо себе . Слідуючи цьому досвіду та традиціям, засновники факультету взяли на себе зобов’язання заснувати факультет як притулок свободи слова, що базується на свободі слова Божого.

У центральній частині емблеми, ліворуч і праворуч від чаші, знаходиться загадка у вигляді двох посилань на Святе Письмо - Левит 2:13 та Марка 9:49. В обох уривках зустрічається слово «сіль» (лат. Sal). Зв’язок між девізом і цитатами зі Святого Письма стає зрозумілим, коли ми усвідомлюємо, що початкові літери трьох слів у девізі (Sapere, Agere, Loqui) разом утворюють латинське слово SAL.

Але яке відношення до солі мають теологія та теологічний факультет? Що спонукало наших попередників, які обрали дизайн емблеми, обрати ці два уривки з багатьох місць Біблії, де згадується сіль? Сьогодні ми можемо лише здогадуватися про екзегезу, яку вони мали на увазі. Однак ми можемо бути достатньо впевненими, що версія цитати з Марка, яку вони мали перед собою, була такою, яка, можливо, не підтверджується оригінальними рукописами, але часто зустрічається у реформатських перекладах Біблії. Відповідно до цієї версії, слова Ісуса були такими: «Кожна жертва буде посолена сіллю». Нас вражає той факт, що в обох уривках слово «сіль» тісно пов'язане з поняттям жертвоприношення. Левит 2:13 наказує: «Заправте всі свої хлібні жертви сіллю. Не залишайте сіль заповіту вашого Бога зі своїх хлібних жертв. Додайте сіль у всі свої пропозиції ».

Теологія як посилання на жертву? Чи хотіли засновники факультету підкреслити, що факультет повинен продовжувати звертати свою увагу на суть християнського послання - жертву Христа на хресті? Можливо. Але, можливо, вони мали на увазі щось інше, коли створювали емблему. Бо в обох цитатах сіль згадується як додатковий інгредієнт, який розчиняється і розсіюється протягом жертвоприношення. І це саморозпад та саморозповсюдження є однією з основних функцій теології. Поставляючи під сумнів власні інстинкти самозбереження, він здійснює все своє мислення, діючи і виступаючи на службі як християнських, так і громадських громад, попереджає і захищає їх від зіпсування егоїзму і заохочує їх безкорисливо служити тим, хто вважаються найменш важливими у цьому світі. Таким чином, теологія може зробити свій внесок у забезпечення того, щоб людська сім’я не втратила виміру самозречення та добровільного зречення, без якого неможливе ні гідне життя, ні мирне співіснування.

Розташування

  • Protestant Theological Faculty Charles University in Prague Černá 9, P.O.Box 529 CZ-115 55 Praha 1 Czech Republic, , Prague

Запитання